89600, Мукачево, вул. Миру 37

Замовити дзвінок
(095) 03-111-05

Лапароцентез

Лапароцентез — що може означати це слово?

Це пункція (прокол) черевної порожнини, з метою виявлення наявності і видалення будь-якої рідини або газів. Але, не дивлячись на видиму простоту, — це все ж хірургічна операція.

Лапароцентез проводиться під місцевою анестезією, найчастіше в положенні пацієнта на боці. Загальна анестезія або седація звичайно не потрібно, але при зайвому занепокоєнні чи агресії тваринного іноді застосовується. Після знеболювання робиться прокол в нижній частині живота, за допомогою товстої голки, найчастіше катетера великого діаметра і віддаляється рідина.

Скупчення рідини в черевній порожнині називається — асцит.

w3tjnRE1XjA

Яка кількість рідини буде відкачано за одну процедуру, вирішує лікар, спираючись на стан хворого (зазвичай це 3-5 літрів, але у випадку більш вираженого асциту, іноді видаляють до 10 літрів).

Причин асциту є кілька, але, в основі будь-якого з них, лежить порушення відтоку венозної крові через печінку, і в результаті відбувається підвищення тиску у великих судинах живота і рідина через стінки судин починає просочуватися в черевну порожнину.

Найчастіше значний обсяг рідини в черевній порожнині скупчується через проблеми з серцево-судинною системою, друга причина по частоті — захворювання печінки.

Так само вільна рідина може скупчуватися після будь-яких травм черевної порожнини і, в цьому випадку, лапароцентез може допомогти встановити діагноз, а так же прогноз захворювання.

При травмах найчастіше виявляється наявність в черевній порожнині крові, жовчі, сечі або калових мас (при розриві кишечника).

laparocentez-diagnostic

 

Якщо рідини в черевній порожнині небагато, то лапароцентез не призначається. При призначенні відповідної терапії рідину, через деякий час, вдається видалити природним шляхом. Але якщо рідини занадто багато, то лапароцентез стає єдиним методом, здатним врятувати пацієнта і полегшити його стан. У першу чергу, поліпшення настає за рахунок зменшення задишки.

Лапароцентез — це не безневинна процедура і має свої ускладнення. Основне з них — це зниження артеріального тиску, посилення набряклості (через значну втрату білка) і дуже рідко — травми кишечника. Саме тому до лапароцентезу вдаються тільки в крайніх випадках і за суворими показаннями.

На жаль, якщо пацієнту потрібно лапароцентез, то це означає, що проблема досить серйозна і прогнози частіше за все не втішні.